وردپرس چیست؟ بهترین سیستم مدیریت محتوا برای طراحی سایت

وردپرس چیست
آنچه در این مقاله میخوانید

حتما در حوزه وب سایت کلمه وردپرس یا wordpress به گوش شما هم برخورد کرده است و شاید برای شما هم سوال شده باشد وردپرس چیست و چه کاربردی در طراحی سایت دارد

در این سری از مقالات آموزش وردپرس قصد داریم این سیستم مدیریت محتوا و سایت ساز را به صورت کامل و با زبان ساده آموزش دهیمدموتیک

وردپرس یا wordpress چیست

برای ساخت یک وب سایت دو راه وجود دارد. راه اول اینکه با برنامه نویسی سایت خود را طراحی کنید با استفاده از دانش برنامه نویسی یک وب سایت مناسب برای کار خود بسازید . راه دوم که راحت تر است ساخت سایت با وردپرس (wordpress) است . اگر شما از وردپرس برای ساخت سایت خود استفاده کنید دیگر مشکلات راه اول مواجه نمی شوید. زیرا که وردپرس یک نرم افزار کاملا ساده و حرفه ای برای ساخت وب سایت است و نیاز به دانش برنامه نویسی ندارد و شما با استفاده از سیستم مدیرت محتوای وردپرس به راحتی می توانید یک وب سایت را با مطابق میل خود داشته باشید .

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای ساده و رایگان برای ساخت انواع وب سایت مناسب است و نیاز به هیچ هزینه ی اضافی نیست وردپرس افزونه و قالب های زیادی دارد که با استفاده ار آنها می توان قابلیت و زیبایی سایت خود استفاده کرد

با ما همراه باشید تا با افزونه و قالب های وردپرس بیشتر اشنا شوید.

سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست

سیستم مدیریت محتوا یا cms مخفف content management system است و برای ساخت و طراحی وب سایت استفاده میشود ما cms های زیادی در طراحی سایت داریم و طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا راحت و بهتر است زیرا که با این سیستم بدون دانش برنامه نویسی می توان هر تغییری که میخواهیم روی سایت خود انجام دهیم . یکی از قابلیت های خوبی که این سیستم دارد این است که بدون دانش برنامه نویسی و بدون نوشتن یک خط کد می توان سایت خود را طراحی و مدیریت کنیم .

اگر بخواهیم با برنامه نویسی به سایت خود عکسی اضافه کنیم باید دانش برنامه نویسی بلد باشیم و کد آن را در سایت خود اضافه کنیم ولی با این سیستم نیاز به یادگیری هیچ زبان برنامه نویسی و کدی نیست.

سیستم های مدیریت محتوای زیادی در دنیا وجود دارد که عبارتند

  • جوملا
  • دروپال
  • وردپرس
  • مجنتو
  • پرستا شاپ
  • و غیره

ولی یکی از بهترین و محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا در دنیا وردپرس است.

دموتیک سایت

چرا برای طراحی سایت از وردپرس استفاده کنیم

در سایت هایی که با کد نویسی ساخته شده اند مدیریت آن ها سخت می شود و برای بروزرسانی آن باید کد نویسی کنیم . استفاده از وردپرس بسیار راحت است و شما خودتان به راحتی می توانید سایت را میدیریت کنید و این باعث می شود شما در هزینه و وقت صرفه جویی کنید زیرا که دیگر نیازی نیست که شخصی را استخدام کنید تا مدیریت سایت شما را به عهده بگیرد. استفاده از این نرم افزار بسیار راحت است و شما می توانید با استفاده از افزونه ها و قالب ها ، یک سایت حرفه ای طراحی کنید .

بسیاری از سایت های برزگ هستند که با وردپرس ساخته شده اند مانند : نیویورک تایمز ،wpbeginner و غیره که این نشان دهده ی قدرت وردپرس است.

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای متن باز و رایگان است و این باعث می شود کاربرانی که می خواهند سایت طراحی کنند از این نرم افزار استفاده کنند.

متن باز بدون وردپرس

متن باز بودن (open source) به معنی در دسترس بودن کد های یک برنامه است و هرکسی می تواند کد های برنامه را مشاهده و تغییر دهد. open sourece بودن کمک خیلی بزرگی به برنامه ها می کند.
متخصصان وردپرس از قصد این کار  را کرده اند که کار کردن با این برنامه برای کاربران آسان تر و راحت تر باشد. همه ی انسان ها مخصوصا کسانی که برنامه نویس هستند دسترسی کامل به کد ها دارند و می توانند کد ها را برسی کنند و هر مشکلی از برنامه پیدا کنند آن  را به شرکت وردپرس گزارش می دهند و متخصصان وردپرس آن مشکل را اصلاح می کنند و از به خطر افتادن سایتتان جلو گیری می کنند. شما نیز فقط با بروزرسانی می توانید آن مشکل را در سایت خود بر طرف کنید. در کل هر برنامه ای که متن باز باشد یک امتیاز مثبت است و کاربران به آن اعتماد بیشتری می کنند و از آن بیشتر استفاده می کنند.

یکی از نکات مثبت وردپرس همین متن باز بودن آن است و شما می توانید بدون هیچ محدودیتی هر سایتی از قبیل : شرکتی ، خبری ، خدماتی ، فروشگاهی و آموزشی را با وردپرس طراحی کنید .

نصب و کار کردن با وردپرس

طراحان وردپرس این برنامه را طوری طراحی کرده اند که هر کسی بتواند به راحتی هرچه تمام این برنامه را نصب کند و اجرا کند زیرا که راحتی کار با این برنامه یکی از ملاک های مهم شرکت وردپرس است و این نیز یکی از نکات مثبتی است که باعث شده وردپرس طرفداران زیادی پیدا کند .

شما اگر بخواهید یک سایتی با استفاده از برنامه های دیگر طراحی کنید قطعا با مشکلاتی مانند هزینه زمان و غیره روبرو می شوید. اما با استفاده از وردپرس شما دیگر مشکلاتی مانند هزینه و زمان نخواهید داشت و طراحی سایت با وردپرس مانند ساخت خانه با آجرهای اسباب بازی است . با استفاده از وردپرس ضمن اینکه در زمان و هزینه صرفه جویی می کنید ، طراحی سایت برای شما لذت بخش نیز می شود .

کار کردن با وردپرس ، قالب ها و افزونه های آن خیلی راحت است و شما می توانید با دیدن چند ویدئوی آموزشی به وردپرس ، افزونه ها و قالب های آن تسلط مناسبی پیدا کنید و برای خود سایتی مطابق میل خود طراحی کنید و با این حال شما قادر هستید برای دوستان و یا مشتریان خود یک سایت حرفه ای طراحی کنید.

هزینه ی طراحی سایت با وردپرس

در گذشته هزینه و زمان طراحی سایت بسیار زیاد بود و افراد کمتری سعی به ساختن یک وب سایت در اینترنت می کردند . اما اگر بخواهید با استفاده از برنامه نویسی یک سایت داشته باشید باید زمان و هزینه ی زیادی را صرف این کار کنید. اما به لطف وردپرس می توان به راحتی یک سایت طراحی کرد . شما می توانید با دیدن چند ویدیو های آموزش وردپرس سایت خود را طراحی کنید

سئو وردپرس

سئو یکی از مهم ترین بخش های هر سایتی است زیرا وقتی سایت شما سئو شده باشد تعداد کاربرانی که به سایت شما مراجعه می کنند زیاد می شود . شرکت های بزرگی هستند که برای سایت خود هزینه های زیادی می کنند تا بازدید سایتشان بالا برود .

خوشبختانه  وردپرس رابطه ی خوبی با سئو دارد و شما می توانید به راحتی سئوی سایت وردپرسی خود  را تا حد قابل توجهی تامین کنید و بازدید سایت خود را بالا ببرید . لازم به ذکر است که سئو تخصص خودش را دارد و یک کاربر عادی نمی تواند به راحتی این کار را انجام دهد . اما با استفاده از چند افزونه در سایت می توان سئوی آن را بهبود بخشید

اما بهتر است سرمایه ای جداگانه برای سئوی سایت خود داشته باشید چون همان طور که گفته شد سئو تخصص خودش را دارد . و شما برای بهبود سئو برای اینکه سایت شما در صفحه ال گوگل حضور داشته باشد از خدمات سئو استفاده کنید

دلیل محبوبیت وردپرس

وردپرس به دلیل داشتن افزونه های و قالب های زیادی که دارد بین کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است . با استفاده از افزونه ها میتوان به امنیت سایت بهبود بخشید و هم می توان سئو سایت را بهتر کرد و مراجعه کنندگان سایت خود  را بیشتر کنید .

با استفاده از وردپرس میتوان یک سایت کاملا مجهز ، زیبا ، حرفه ای و با امنیت بالا طراحی کرد . نکته ی مهم دیگری که وردپرس را تبدیل به یک ابزار فوق العاده ای کرده ، داشتن هزاران قالب و افزونه است که با استفاده از قالب ها و افزونه ها می توان سایتی مطابق میل خود بسازید. وردپرس یک نرم افزار متن باز است و شما می توانید به هر صورتی که دوست دارید این نرم افزار را ویرایش کنید .

دموتیک

افزونه های وردپرس

افزونه های وردپرس یک فایل زیپ هستند که بر روی وردپرس نصب و فعال می شوند پلاگین یا افزونه های وردپرس با زبان PHP نوشته شده اند

به زبان ساده اگر شما وردپرس را یک سیستم عامل مثل اندروید در نظر بگیرید افزونه ها حکم برنامه هایی را دارند که شما در گوشی خود نصب کرده اید.

وردپرس به تنهایی نمی تواند تمام خواسته های ما را در طراحی سایت بر طرف کند به همین دلیل ما از افزونه ها استفاده می کنیم تا قابلیت های زیادی به سایت خود اضافه کنیم و افزونه ها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام دارای ویژگی و قابلیت هایی هستند. شما با استفاده از افزونه ها می توانید قابلیت هایی به سایت خود اضافه کنید که از نظر یک کاربری که سایت شما را مشاهده می کند ، حرفه ای به نظر برسد و اگر بخواهد از سایت شما خریدی انجام دهد ، با خیال راحت خرید کند.

 

دموتیک سایت

قالب های وردپرس

هر سایتی نیاز به ظاهری زیبا دارد و هر چه سایت زیبا تر باشد کاربران بیشتر جذب آن می شوند. قالب ها در وردپرس ظاهر سایت شما را تشکلیل می دهند. شما با استفاده از قالب ها می توانید یک سایت زیبا و حرفه ای داشه باشید. هر قالب یک ظاهر خاص خود را دارد و می توانید این قالب ها را مشاهده کرده و یکی از آن ها را برای سایت خود انتخاب و استفاده کنید.  یکی از مزایای قالب ها این است که تا حد زیادی می توان آن ها را مطابق میل خود شخصی سازی کنید.
برخی از قالب ها زیادی مانند

امنیت وردپرس

امنیت وردپرس

یکی از معیار های مهم هر سایتی امنیت آن است ، وردپرس از امنیت بالایی برخوردار است زیرا عده ی زیادی از برنامه نویسان در حال ایمن سازی آن در برابر آسیب پذیری ها هستند و شما با بروزرسانی سایت خود می توانید به آخرین نسخه ی وردپرس که این مشکلات رفع شده اند دست پیدا کنید.

چندین افزونه نیز در وردپرس وجود دارد که با استفاده از انها می توانید امنیت سایت خود را چندین برابر کنید که این یکی از ویژگی های مهم وردپرس است که بین کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است

تفاوت wordpress.com و  wordpress.org

اگر بخواهید نرم افزار وردپرس را دانلود کنید دو سایت می بینید که شبیه هم هستند. ولی با تفاوت اینکه دامین های انها با هم متفاوت است اول سایت wordpress.org

و دومی سایت wordpress.com . قطعا برایتان سوال می شود که تفاوت این دو سایت در چیست. ما در این قسمت می خواهیم تفاوت این دو سایت را به شما توضیح دهیم .

 

wordpress.org چیست

این نسخه ی وردپرس  بهترین نسخه است و بیشتر کاربران از این نسخه استفاده می کنند . شما با استفاده از این نسخه هیچ محدودیتی ندارید و این سایت به شما فضای هاست می دهد. شما می توانید با آن هاست سایت خود را بارگذاری کنید و از همه ی افزونه ها و قالب های وردپرس استفاده کنید. اگر می خواهید یک سایت شخصی ، فروشگاهی ، خبری یا هر سایتی که مد نظرتان است را با این نسخه بسازید. زیرا این نسخه محدودیت هایی  دارد. نسخه ای که در سایت wordpress.com است ،  وجود ندارد. شما می توانید به صورت کامل از این نسخه استفاده کنید. بیشتر کارکنان وردپرس در این قسمت هستند.

 

wordpress.com چیست

این نسخه ی وردپرس که در این سایت وجود دارد محدودیتی هایی دارد که باعث می شود کار ، کاربران را سخت تر کند. برای رفع این محدودیت ها باید هزینه ی آن را پرداخت کنید . اگر بخواهید از این نسخه استفاده کنید باید یک هاست شخصی داشته باشید . برای استفاده از برخی افزونه هایی که برای این نسخه هستند باید هزینه ی آن را پرداخت کنید.  محدودیتی هایی که در این نسخه وجود دارد و شما نمی توانید تم ها و پلاگین های خود را بازگذاری کنید.

تاریخچه ی وردپرس

در اوایل سال 2004 اولین نسخه ی وردپرس توسط مت مولنوگ منتشر شد و بسیاری از برنامه نویس ها برای طراحی وبلاگ از این نرم افزار استفاده می کردند . بعد از مدت یک سال مت مولنگ وردپرس را به صورت متن باز منتشر کرد و همه ی برنامه نویس ها به کد های داخل وردپرس دسترسی داشتند و با تغییراتی که برنامه نویس ها بر روی وردپرس انجام دادند ، و در اخر سیستم مدیریت محتوا CMS را به صورت حرفه ای ساختند. بعد از این تغییر بزرگ دیگر وردپرس برای ساخت هر گونه سایتی اماده بود و  بعد از مدتی تبدیل به یک نرم افزار قدرتمند برای طراحی سایت شد و امروزه سایت های زیادی هستند که با وردپرس ساخته شده اند.

 

سرعت در وردپرس و افزایش آن

هر سایتی نیاز به سرعت بالایی دارد از جمله سایت های خبری و فروشگاهی زیرا که کاربران به سرعت سایت خیلی اهمیت می دهند و اگر سرعت سایت شما پایین باشد ممکن است کاربر از سایت شما خارج شود . جدا از کاربران سرعت سایت در سئوی سایت هم تاثیر می گذارد . برای گوگل سرعت یکی از معیار های مهم است و اگر سرعت لود شدن سایت شما پایین باشد گوگل به شما نمره ی منفی می دهد

وردپرس به دلیل دارا بودن افزونه های افزایش سرعت میتوان سرعت سایت را به راحتی بالا برد . شما با استفاده از چند افزونه می توانید فایل هایی که در سایت هستند را فشرده کنید و این باعث می شود از فضای هاست یا سرور شما کمتر مصرف شود و در اخر سرعت سایت شما بالا می رود .

یکی افزونه ها در وردپرس wp fastest cache نام دارد . این یکی از افزونه هایی معروف در وردپرس است و با استفاده از این افزونه می توانید سرعت سایت خود را افزایش دهید. افزونه های دیگر وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید به بهبود سرعت سایت خود کمک زیادی کنید.

 

ابزار تحلیل سایت در وردپرس

وردپرس قابلیت اتصال به گوگل آنالیتیکس رو دارد و اگر یک وب سایت وردپرسی دارید ، با استفاده از گوگل انالیتیکس میتوانید سایت خود را تحیلی . برسی کنید و با استفاده از آمار بدست آمده به افزایش کسب و کار خود کمک کنید . شما با استفاده از گوگل انالیتیکس می توانید اطلاعاتی از کاربران بگیرید که شما با استفاده از این اطلاعات قادر خواهید بود که سایت خود را بهبود ببخشید و کاربران بیشتری را برای سایت خود جذب کنید

 

نتیجه گیری

اکنون شما با مقاله وردپرس چیست کامل با وردپرس  آشنا شدید. شما با استفاده از این cms میتوان انواع سایت های فروشگاهی ، شرکتی ، خدماتی محتوای ، آموزشی وغیره. را طراحی کرد

طراحی سایت با وردپرس این امکان را به شما میدهد که در کمترین زمان و با هزینه بسیار پایین سایت خود را راه اندازی کنید . مدیریت سایت با وردپرس بسیار راحت میباشد و  با داشتن انواع قالب و افزونه در زمینه های مختلف و قابلیت شخصی سازی کنید. شما می توانید سایت با ظاهر دلخواه و قابلیت های مورد نیاز را با وردپرس طراحی و پیاده سازی کنید. ما با گفتن چند نمونه از راهکار های امنیتی خواستیم تا سایت شما از نظر امنیت بالا باشد.

اگر به دنبال طراحی سایت هستید وردپرس بهترین گزینه برای شما میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.